Slider1 Jpg

نکات مهم درباره تعویض روغن خودرو
تعویض روغن یکی از نیازهای مهم و ضروری هر خودرو محسوب می‌شود، بنابراین آشنایی با نکات مهمی که در این خصوص وجود دارد، می‌تواند کمک کند تا شما راننده بهتری باشید و همچنین موتور خودروی شما عملکرد بهتر و طول عمر بیشتری داشته باشد. در این مقاله کوتاه به بیان نکات مهمی درباره تعویض روغن می‌پردازیم.

اهمیت روغن خودرو
مهمترین علت استفاده از روغن در موتور خودروها روان شدن عملکرد موتور و جلوگیری از اصطکاک قطعات آن و همچنین جلوگیری از فرسودگی قطعات است. اما این که چه زمانی باید اقدام به تعویض روغن موتور کرده و یا از چه روغن موتورهایی استفاده کنیم سوالاتی است که در بخش‌های بعدی به آنها پاسخ می‌دهیم.

چه زمانی باید روغن موتور را تعویض کرد
مدت زمان استفاده از یک روغن موتور در فواصل تعویض به موارد زیادی بستگی دارد، اگرچه اکثر خودروسازان پیشنهاد می‌کنند که خودروهای بنزینی باید هر ده هزار کیلومتر روغن موتور را تعویض کنند، معمولا این اتفاق سالی دوبار رخ می‌دهد. اما مسائلی مثل میزان کارکرد خودرو، نوع روغن مصرفی و شرایط موتور از جمله مواردی است که این زمان را کوتاه یا بلندتر می کند.

وجود روغن در موتور خودرو عملکرد موتور را بهبود می‌بخشد، بنابراین تعویض روغن و فیلتر آن در مدت زمان مشخص یک ضرورت است که به عمر مفید موتور خودرو می‌افزاید.

با پاکسازی دوده‌های حاصل از احتراق موتور، روغن موتور آلوده شده و به مرور خاصیت خود را از دست می‌دهد. در این زمان مواد افزودنی که در روغن موتور وجود دارد اکسید و تجزیه شده و رنگ روغن موتور تیره می‌شود. به این ترتیب روند جذب ذرات معلق و روانکاری توسط روغن کاهش پیدا می‌کند و خودرو نیاز به تعویض روغن خواهد داشت.

یک تصور غلط وجود دارد که هر زمان روغن موتور تیره شد باید آن را تعویض کرد، در واقع تیره شدن رنگ روغن موتور به این معنا است که روغن کارایی درستی داشته است و ربطی به زمان تعویض روغن ندارد، اما بهتر است برای تعویض روغن یک دوره مشخص تعیین کنید و در مدت زمان‌های تعیین شده روغن موتور را تعویض کنید.

چگونه روغن موتور مناسب انتخاب کنیم
هنگام استفاده از روغن موتور گزینه‌های بسیاری پیش روی شما قرار دارند، این که چه روغنی برای خودروی شما مناسب خواهد بود، در این مورد باید بگوییم انتخاب روغن موتور به عوامل متعددی از جمله نوع خودرو، شرایط آب و هوایی و میزان کارکرد خودرو بستگی دارد، به طور مثال برخی افراد تصور می‌کنند که روغن‌های ترکیبی از روغن‌های عادی بهتر هستند و یا به دنبال روغن هایی هستند که با نام روغن نسوز در بازار عرضه می‌شود اما باید بگوییم که این مسئله بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و عملکرد همه روغن موتورها در اکثر موارد یکسان است.

دسته‌بندی نشده

206 امداد خودرو35079 امداد خودروets امداد خودروmvm امداد خودروامداد خودروامداد خودرو 096امداد خودرو 0962امداد خودرو 09644امداد خودرو 141امداد خودرو 1593امداد خودرو 1693امداد خودرو 1693 خرم ابادامداد خودرو 206امداد خودرو 24 ساعتهامداد خودرو 3510امداد خودرو 700امداد خودرو 7000امداد خودرو 702امداد خودرو 720pامداد خودرو 80امداد خودرو 800امداد خودرو 8000امداد خودرو bmwامداد خودرو bydامداد خودرو l90امداد خودرو mgامداد خودرو mvmامداد خودرو mvm 315امداد خودرو mvm تهرانامداد خودرو onlineامداد خودرو sosامداد خودرو ايران خودروامداد خودرو ایران خودروامداد خودرو پژو 405امداد خودرو تهرانامداد خودرو تهران منطقه 22امداد خودرو تیگو 5امداد خودرو جاده ایامداد خودرو جک s5امداد خودرو سایپاامداد خودرو سعادت ابادامداد خودرو سیار mvmامداد خودرو شبانه روزیامداد خودرو شمال غرب تهرانامداد خودرو شهرک غربامداد خودرو غرب تهرانامداد خودرو لیفان x60امداد خودرو مزدا 3امداد خودرو منطقه 22امداد خودرو منطقه 3 تهرانامداد خودرو منطقه 6امداد نگین خودروباتری به باتریتعمیرات گیربکس اتوماتتعمیرات گیربکس دستیتعویض پمپ بنزینتعویض تسمه تایمتعویض دینامتعویض شمع و وایرتنظیم موتورخدمات پنچری لاستیک در محلخودرو نو-امداد پشتيبان x200دیاگ و عیب یابی با دستگاهسایت امداد خودروسرویس انژکتور خودورسرویس خودروسیستم ets امداد خودروسیستم عملیات امداد خودروشارژ گاز کولر خودروشماره امداد خودروشماره امداد خودرو 096شماره امداد خودرو پژو 206شماره امداد خودرو سایپامکانیکی mvmمکانیکی بنزمکانیکی بی ام ومکانیکی پژومکانیکی پژو 206 مکانیکی سمندمکانیکی پژو پارسمکانیکی توسانمکانیکی تیگومکانیکی جکمکانیکی خودرومکانیکی سیارمکانیکی شبانه روزیمکانیکی کیا موتورمکانیکی هیونداینصب کمپرسور

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *